Mõjuvõimas valk

Proteins

Mõjuvõimas valk

Valgud e proteiinid on elutähtsad toitained, mille nimetus tuleb kreekakeelsest sõnast protos, mis tähendab “esimene”. Valgumolekuli kujutlemiseks sulgege silmad ja manage silme ette väga pikk ahel, üsna sarnane vorstirõngaste ahelaga. Lülid ahelates on aminohapped, mis on üldiselt teada kui valkude koostisosad. Lisaks süsiniku-, vesiniku- ja hapnikuaatomitele sisaldavad aminohapped lämmastiku(amino) rühma. Aminorühm on olulise tähtsusega kehas eriliste valkude sünteesimiseks (kokkupanemiseks).

Selles peatükis saate sellest molekulist rohkem teada – võib-olla isegi enam, kui te kunagi olete soovinud -, kuidas teie keha kasutab toiduga saadud valke ja kuidas keha toodab mõnesid erilisi valke, mida te vajate terve olemiseks.

Inimese keha on tuubil täis valke. Valgud on olemas iga elusa raku välimistes ja sisemistes membraanides. Järgnevalt saate teada, kus veel esineb valke.

  • Teie juuksed, küüned ja naha väliskihid on tehtud valgust nimega keratiin. Keratiin on skleroproteiin ehk selline valk, mis ei allu seedefermentidele. Seega, kui te närite küüsi, ei saa te neid seedida.
  • Lihaskude sisaldab müosiini, aktiini, müoglobiini ja veel mitut valku.
  • Luudes on palju valke. Luu välimist pinda tugevdavad mineraalid, nagu kaltsium, kuid põhiosa, kummitaoline sisemus on valk ning luuüdi, luu sisemuses olev pehme ollus, sisaldab samuti valku.
  • Punased verelibled sisaldavad hemoglobiini, valguühendit, mis juhib hapniku läbi keha. Vereplasma, selge vedelik veres, sisaldab rasva ja proteiiniosakesi, mis on tuntud kui lipoproteiinid, mis toimetavad kolesterooli kehas ringi ja sellest välja.

Valkuda töölepanek: kuidas teie keha valkusid kasutab

Teie keha kasutab valke uute rakkude ehitamiseks, kudede säilitamiseks ja uute valkuda sünteesimiseks, mis teevad teil võimalikuks keha põhifunktsioone sooritada.

Umbes pool toiduvalgust, mida te iga päev tarbite, läheb ensüümide valmistamiseks; need on eriülesandega proteiinid, mis teevad teatud töid, nagu toidu seedimine ja molekulide sulandamine või lõhkumine, et moodustada uusi rakke ja keemilisi aineid. Nende funktsioonide täitmiseks vajavad ensüümid sageli kindlaid vitamiine ja mineraale.

Teie võime näha, mõelda, kuulda ja liikuda – tegelikult teha kõike seda, mida te peate osaks terve inimese elust – nõuab, et teie närvirakud saadaksid sõnumeid edasi-tagasi üksteisele ja erilist laadi rakkudele, nagu lihasrakkudele. Nende sõnumite saatmiseks on vaja keemilisi aineid, mida nimetatakse neurotransmitteriteks e virgatsaineteks. Virgatsainete sünteesimiseks on vaja – arvake ära – valke.

Lõpuks mängivad valgud tähtsat osa iga uue raku ja uue inimese loomisel. Teie kromosoomid koosnevad nukleoproteiinidest; neeed on ained, mis koosnevad aminohapetest ja nukleiinhapetest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga