Jõuduandvad vitamiinid

Vitamiinidjamineraalid

Vitamiinid on orgaanilised ained,  mis sisaldavad süsinikku, vesinikku ja hapnikku. Nad esinevad looduslikult kõigis elusorganismides, taimedes ja loomades ühtviisi: lilledes, puudes, puuviljades, aedviljades, kanades, kalades, lehmades – ja teis.

Vitamiinid reguleerivad mitmesuguseid keha funktsioone. Nad on olulise tähtsusega selliste kehakudede moodustamisel nagu luud, nahk, näärmed, närvid ja veri. Nad aitavad kaasa valkude, rasvade ja süsivesikute ainevahetusele (seedimisele), nii et saaksite toidust energiat. Nad hoiavad ära toitainetevaegusest põhjustatud haigusi, kiirendavad paranemist ja toetavad head tervist.

See peatükk on teejuhiks paikadesse, kus leidub vitamiine, näitab kuidas te saate neid oma menüüsse lisada, kuidas öelda, kui palju on iga vitamiini puhul rohkem kui küll, ja veel palju muud… võib-olla rohkem, kui te üldse teada tahate.

Pilguheit vitamiinidele, mida vajab teie keha

Teie keha vajab vähemalt 11 erinäolist vitamiini: A-,D-,E-,K-,C-vitamiine ning B-rühma vitamiine: tiamiini (B1-vitamiin), riboflaviini (B2), niatsiini, B6-vitamiini, foolhapet ja B12- vitamiini. Praegu arvatakse ka, et veel kaks B-rühma vitamiini – biotiin ja pantoteenhape-, on väärtuslikud teie heaolule. Viimasel ajal on saanud soovitatava äramärkmise osaliseks ebatavaline keemiline ühend nimega koliin. Hea tervise jaoks vajate te vitamiine väga väikestes kogustes.

Kõigi vitamiinide isa Casimir Funk

Vitamiinid osalevad nii tublisti tänapäevaelus, et teil võib olla raske uskuda, et nad avastati vähem kui sajand tagasi. Muidugi on inimesed kaua aega teadnud, et teatud toiduained sisaldavad midagi erilist. Näiteks soovitas Vana-Kreeka arst Hippokrates süüa maksa kanapimeduse korral (võimetus näha hämaras hästi). 18. sajandi lõpuks (1795.a) oli Briti mereväe laevadel kohustuslik last laimide või laimimahla varu, et ennetada meremeeste skorbuuti, nii teenisid britid endale tänapäevani kasutatava hüüdnime “limeys”, Veidi hiljem toitis Jaapani merevägi oma meremehi täisteraodraga, et ära hoida beeribeerit.

Kõik teadsid, et need ettekirjutused toimisid, kuid keegi ei teadnud, miks kuni 1912. aastani mil Poola biokeemik Casimir Funk (1884-1967), kes töötas algul Inglismaal ja hiljem Ameerika Ühendriikides, tegi toidus kindlaks midagi, mida ta nimetas vitamines (vita = elu; animes = lämmastikuühendid).

Järgmisel aastal avaldasid Funk ja tema biokeemikust kolleeg britt Frederick Hopkins arvamust, et mõned tervisehädad, nagu skorbuut ja beribeeri, on lihtsalt teatud toitaine puudusest põhjustatud vaegushaigused. Lisades inimese menüüsse toiduainet, milles leidub puuduvat toitainet, saab seda vaegushaigust ära hoida või ravida.

 

Mõnel juhul võivad soovitatavad päevased kogused (GDAd) olla vaid mõne mikrogrammi suurused (1 mikrogramm on üks miljondik grammi).

Toitumisteadlased jagavad vitamiinid rasvlahustuvateks ja vesilahustuvateks, mis tähendab, et need lahustuvad kas rasvas või vees. Kui te tarvitate rasvlahustuvaid vitamiine suuremas koguses, kui teie keha vaja, talletatakse ülejääk keharasvas. Ülemäärane kogus vees lahustuvaid vitamiine eemaldub kehast uriiniga.

Kehas talletatud suured kogused rasvlahustuvaid vitamiine võivad põhjustada tervisehädasid (vaadake selle peatüki ajajaotust “Rasvlahustuvad vitamiinid”). Vesilahustuvate vitamiinide puhul teie keha kehitab n-ö õlgu ja eritab enamiku ülejäägist uriiniga.

Arstiüliõpilased kasutavad sageli mälutehnilisi võtteid, mälu ergutavaid võtteid, et jätta meelde keerulisi kehaosade ja haigussümptomite nimesid. Siin on üks, mida mina kasutan rasvlahustuvate vitamiinide meeldejätmiseks: “All Dogs Eat Kidneyes(Kõik Koerad Söövad Neerusid).” See lausung aitab mul meeles pidada, et A-,D,-E- ja K-vitamiinid on rasvlahustuvad. Kõik teised lahustuvad vees.

Rasvlahustuvad vitamiinid

Vitamiinid A, D, E ja K on sugulased, millel on kaks ühist omadust: need kõik lahustuvad rasvas ja kõik ladestuvad teie rasvkoes. Kuid nagu iga perekonna liikmetel, on ka neil selgesti eristuv iseloom. Üks hoiab teie naha niiskena. Teine kaitseb teie luid. Kolmas hoiab teie suguorganid õnnelikult töökorras. Ja neljas võimaldab teil valmistada erilisi valke.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga